ZZSK - Nasza strona w Internecie    
dzisiaj:  

Naturalne metody leczenia

tekst zaczerpnięty z www.medicover.pl

Aby pomóc Państwu w rozpoczęciu poszukiwań odpowiednich ziół, podajemy tutaj kilka podstawowych informacji o tych, które są uważane za skuteczne w leczeniu reumatyzmu. Nie oznacza to jednak, że zachęcamy Państwa do samodzielnej kuracji bez konsultacji z lekarzem.  W niektórych przypadkach przeprowadzone badania nie są jeszcze wystarczająco potwierdzone by mogły być podstawą do zaordynowania danego preparatu w leczeniu schorzenia. Jeszcze raz ponawiamy apel, aby przed rozpoczęciem terapii ziołowej skonsultować się z  lekarzem.

  • Olejek z wieczornego pierwiosnka (Evening primrose oil, EPO). Olejek ten otrzymuje się z oleju nasion Oenothera biennis. EPO jest jednym z najbogatszych źródeł kwasu gamma-linolenowego (GLA), który naturalnie w organizmie pełni rolę przeciwzapalną. Organizm wytwarza GLA z kwasów omega-6, które występują głównie w olejach jadalnych, takich jak kukurydziany, sojowy, czy słonecznikowy. Powstały GLA jest następnie przetwarzany w cząsteczkę przekaźnika odpowiedzi przeciwzapalnej (PGE-1). Jest to bardzo ważna reakcja, która może zostać zablokowana nadmierną podażą kwasów nasyconych, lub niedoborem witaminy C, magnezu, cynku, witamin B. Również jej efektywność zmniejsza się z wiekiem. 
  • EPA i tran. EPA, czyli kwas eikozapentatenowy, jest ważnym niezbędnym kwasem tłuszczowym 3-omega, który występuje przede wszystkim w rybach morskich. EPA jest czynnikiem zapewniającym zdrowe serce. Ma również działanie przeciwzapalne, łagodzi ból w zapaleniu stawów. organizm potrzebuje niezbędnych kwasów tłuszczowych do produkcji prostaglandyn. Prostaglandyny są to substancje podobne do hormonów, które wykazują szerokie działanie w organizmie, między innymi mają one wpływ na podatność na rozwój zapalenia w przebiegu alergii, astmy, czy chorób reumatycznych
  • Cayenne (Capsicum frutescens). Cayenne jest ziołem oraz przyprawą, która jest otrzymywana z różnego rodzajów suszonej czerwonej papryki, występującej w Ameryce Południowej. Kapsaicyna odwraca działanie substancji wytwarzanej przez organizm (substancji P), która jest odpowiedzialna za przekazanie sygnału bólu do mózgu. Dzięki zatrzymaniu jej, dochodzi do zmniejszenia się bólu oraz zapalenia. Na przykład: jeśli zastosujemy kapsaicynę na powierzchnię skóry, najpierw spowoduje one jej zaczerwienie, ból i pieczenie. Po jakimś czasie, początkowa reakcja ulegnie osłabieniu, a ból i odczyn zapalny znacznie się zmniejszą.
  • Pazur Diabła (Devil's Claw). Pazur Diabła był od dawna stosowany w medycynie ludowej do leczenia dny, reumatycznego zapalenia stawów, zapalenia ścięgien, ze względu na swoje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pazur Diabła oprócz zmniejszania bólu w chorych stawach, również obniża cholesterol oraz kwas moczowy we krwi, czego dowiodły badania kliniczne.
    Uwaga: Pazur Diabła powoduje również wzrost wydzielania kwasu żołądkowego, w związku z tym nie powinien być podawany osobom z chorobą wrzodową.
  • Imbir. Wygląda na to, że imbir zmniejsza ból zapalny w takim samym stopniu, jak aspiryna, ibuprofen, czy inny niesteroidowy lek przeciwzapalny (NSAIDs), przy tym nie mając ich działań ubocznych. Imbir działa w ten sposób, ponieważ blokuje częściowo enzymy COX-2, które są niezbędne do powstania procesu zapalnego w organizmie. W przeciwieństwie do NSAIDs nie blokuje on enzymu COX-1, dlatego też nie dochodzi do krwawienia z żołądka, które jest stosunkowo częstym powikłaniem podawania przy leczeniu przeciwzapalnym.
  • Boswellia Serratta. Boswellia Serratta jest to drzewo, które można spotkać w suchych lasach w niektórych częściach Indii. Jego oleisto-gumiaste rodzynkowate owoce są delikatne, w kolorze brązowawo-żółtym, i mają one niezwykle silne działanie przeciwzapalne, które zostało potwierdzone przez badania kliniczne. Komitet do Badań Naukowych I Przemysłowych przeprowadził serię badań w celu znalezienia substancji roślinnej, której działanie przeciwzapalne mogłoby zostać wykorzystane w leczeniu reumatyzmu, przy czym nie wywoływałby ona żadnych skutków ubocznych. Tamtejsi naukowcy uważają, że kwasy z drzewa Boswellia, jako czynniki przeciwzapalne mogą przynieść lepsze efekty, ponieważ są mniej szkodliwe, a przy tym bardziej skuteczne niż lek z wyboru, ketoprofen.

Nadesłane kuracje:

Okłady z gorczycy: 

"Podaje swój wypróbowany sposób na łagodzenie ostrych bóli. W początkowej fazie jestem pewna, że doprowadza do całkowitego wyleczenia danego stawu.
Kupujemy w Herbapolu gorczyce czarna /jeśli takiej nie znajdziemy, może być biała/. Gorczyca czarna ma lepsze właściwości przeciw zapalne.
Mielimy gorczyce w młynku do kawy,2 duże łyzki zmielonej gorczycy na 1/2l wody przegotowanej, cieplej, tak aby można było w tej wodzie umoczyć gazę i żeby okład nie poparzył nam skory. Trzymamy ten okład przez 10-15 min, po czym zdejmujemy i następną gazę moczymy w roztworze. Czynność tą powtarzamy od 3-5 razy. Pamiętajmy aby gazę którą zdjęliśmy przepłukać, ponieważ gorczyca ściąga stan zapalny. Oczywiście w zależności od potrzeb czynność ta powtarzamy przez parę kolejnych dni. Bez tabletki też można żyć"

Krystyna


::stopka:: ::do góry::