Kompletny zestaw ćwiczeń

(ćwiczenia pochodzą z materiałów jakie dostałem w sanatorium)

W okresie ostrym zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa główną dolegliwością chorych jest ból. Z biegiem lat proces chorobowy prowadzi do ograniczenia ruchomości i usztywnienia kręgosłupa.

W krańcowych przypadkach rozwinąć się może tak znaczna kyfoza odcinka piersiowego, z równoczesnym zajęciem części szyjnych i lędźwiowych kręgosłupa, że uniemożliwia ona choremu patrzenie przed siebie w pozycji stojącej.

W mniej zaawansowanych a częściej spotykanych przypadkach dochodzi do usztywnienia lub ograniczenia ruchomości:

  1. Odcinka szyjnego, co uniemożliwia chorym swobodne ruchy głową.
  2. Odcinka piersiowego, co zmniejsza ruchomość klatki piersiowej a tym samym zaburza tor oddechowy i zmniejsza pojemność życiową płuc.
  3. Odcinka lędźwiowego, co utrudnia wykonywanie skłonów do dołu i uniemożliwia ewentualną kompensację przykurczów zgięciowych stawów biodrowych

Ponadto w ZZSK dojść może do ograniczenia ruchomości innych stawów, głównie biodrowych i barkowych, co znacznie zmniejsza sprawność czynnościową chorych.

Gimnastyka lecznicza ma na celu utrzymanie lub zwiększenie ruchomości kręgosłupa, klatki piersiowej i stawów obwodowych.

Podane poniżej ćwiczenia są możliwe do wykonania w domu i nie wymagają specjalnych przyrządów. Ułożone są one w kolejności wykonywania. Jeżeli któreś z ćwiczeń jest zbyt trudne, może zostać pominięte stosownie do decyzji lekarza. Ruchy powinny być staranne, tak aby rzeczywiście obejmowały pełen zakres danego ruchu. Każde  ćwiczenie należy wykonać 5 do 10 razy. Gimnastykę prowadzić rano i wieczorem.