kolonia

BAKONÓWKA

gmina Chorów, powiat Horochów, woj. wołyńskie
parafia Łokacze


Opracowywane w okolicy:
Kremesz, Zajęczyce, Piłsudczyzna, Zapust, Listopadówka,

A B C D E-F G H I J K L-Ł M N O P R S-Ś T U W Z-Ż


Kolonia Bakonówka była własnością ziemianina, dziedzica Andrzeja Mijakowskiego. Jego siostra wyszła za mąż za generała carskiego Antonowa. Małżeństwo mieszkało w Bakonówce. Tenże generał pozwolił ludziom spod Lublina, grubo przed pierwsza wojną, na osiedlenie się w Bakonówce. Zamieszkało zatem w tym miejscu 26 polskich rodzin (w 1921 r. 17 budynków, 102 mieszkańców). W czasie pierwszej wojny światowej kolonia znalazła się w pewnym momencie między dwoma walczącymi wojskami. W wyniku działań wojennych kolonia spłonęła doszczętnie. Ludzie znaleźli się bez dachu nad głową, zaczęli kopać doły, pokrywać je deskami i belkami tworząc w ten sposób miejsca do zamieszkania. Z czasem pobudowali sobie domy z drewna. Generał Antonow zginął na wojnie, ale jego kolega i przyjaciel gen. Zajkin – białogwardzista, z krymskich Tatarów przeszedł na stronę Piłsudskiego i razem z Petlurą uderzyli na Kijów. Jako zasłużony dla Polski, otrzymał od Naczelnika papiery, że m.in. kolonia Bakonówka stanowi jego własność. Generał zażądał od gospodarzy opuszczenia miejscowości, ci uparli się, że nie, więc sprawa poszła do sądu. Sprawiedliwość stanęła po stronie generała, więc przybyła policja z interwencją.


Szkic miejscowości opracowany przez Tadeusza Sebestiańskiego, październik 2007.

Projekt WYKAZU GOSPODARSTW, stan w około 1939 r.

1.

ŁUKOWSKIAdam 1901 - s. Władysława i Marii z d. Tęcza (w Krzemieńcu), żona Karolina, dzieci: Helena, Jan, Władysław. 17.07.1943 r. rodzina uciekła z Bakonówki i trafiła do Lublina na "Zamek", następnie do obozu Majdanek. Przeżyli wszyscy, obecnie mieszkają na Dolnym Śląsku.

2.

BARANOWSKIIN. Ukrainiec.

3.

SEBASTJAŃSKIStanisław 1861 - s. Jana i Józefy z d. Siatecka (z Liniowa), II żona (śl.1896) Marianna z d. Wrona; synowie: Józef (żona i dwoje dzieci zamordowani +1943), Zygmunt (żona Bronisława +1943), Bolesław (po wojnie zamieszkał w Nowym Stawie), Eustachy (poniżej). W ks. paraf. - Sebastjański z rodziny Sebastjanowskich. Brat Stanisława to Michał (Sebestański, ż.Bronisława Lipska), dziadkowie Stanisława od strony ojca to Mikołaj i Tekla z d. Studzińska.

4.

SEBASTIAŃSKIEustachy - s. Stanisława i Marii, żona Weronika z domu Sakowska, syn Tadeusz (Sebestiański), córki: Janina i Regina - zam. w Anglii i Kanadzie.

5.

MARKOWSKIJózef, żona Wacława, dwoje dzieci. Rodzina została wymordowana przez banderowców, uratował się jedynie Józef.

6.

RUDNICKACzesława Józefa 1870-1943 (*maj. Zajęczyce, zamordowana przez UPA) z d. Mijakowska - c. Dionizego Walentego i Michaliny z d. Piwnicka, wdowa po Kazimierzu - s. Polikarpa i Ksawery z d. Łoza, dzieci: Łucja 1899, Jan Kazimierz 1900-1986 (+Lublin). Rodzeństwo Czesławy to: Maria Ludwika 1867, Antoni Marceli 1869, Jan Ireneusz 1873, Eustachia Stanisława 1877, Jadwiga 1878.

Majątek Zapust Bakonówka (m)

1.

ZAJKININ., gen., białogwardzista z krymskich Tatarów.

2.

ANTONOWICZIN.

Brak więcej informacji. Proszę Państwa o pomoc w uzupełnianiu wykazu. Objaśnienie: IN - imię nieznane.

Osoby zainteresowane miejscowością / udostępniające informacje:

FORMULARZ zgłoszenia rodziny i uzupełnienia danych

L.p.

Informacje

1.

Dariusz Łukowski[sierpień 2005] pierwotny wykaz. [listopad 2013] poinformowanie o istnieniu majątku Zapust Bakonówka (skutkuje przeniesieniem ich mieszkańców z kol. Zapust).darconi(a)gazeta.pl

2.

Tadeusz Sebestiański[marzec 2006] uzup. poz. 2, dodano poz. 3., [październik 2007] szkic miejscowości - spowodował zmiany w wykazie, [sierpień 2008] poz. 4, uzup. w poz. 3, [czerwiec 2009] poz. 5 według książki W. i E. Siemaszko "Ludobójstwo...". poz. m.1-2tsebestianski(a)sympatico.ca

3.

Janusz Kurek[listopad 2010] poz. 6.Janusz_Kurek.lublin(a)wp.pl

4.

Andrzej Mielcarek[listopad 2010] uzup. poz. 3. dzięki "Wykazom osób..." -opr. ks. W.W. Żurek.Strony o Wołyniu

5.

Czesław Kamiński[luty 2011] historia Bakonówki ze strony wwwczkamyk(a)op.pl

Data powstania strony: sierpień 2005 r., ostatnia edycja: październik 2016 r.