kolonia

ADAMÓWKA

gromada Piratyn, gmina Werba, powiat Dubno, woj. wołyńskie
parafia r-k Ptycza


Opracowywane w okolicy:
Milcza Duża, Świdowiec, Lipkowiec, Aleksandrówka, Mykitycze, Zahorce Duże, Podłuże,

A B C D E-F G H I J K L-Ł M N O P R S-Ś T U W Z-Ż


Projekt WYKAZU GOSPODARSTW, stan w około 1939 r.

1.KWIATKOWSKIRoman +1942 (latem, zamaskowani Ukraińcy utopili w studni), żona Stanisława z d. Jasińska z Perczyna, córka Józefa (Wrona, poniżej). Po wojnie w Lubsku.
.WRONAJarosław (lub Stanisław, ps."Stańko") +1942, Czech z pochodzenia, katolik, żona Józefa z d. Kwiatkowska. Jarosław został w tym samym dniu, co teść zamordowany przez Ukraińca, który zalecał się do Józefy. Ciągnięty końmi za nogę kilkaset metrów do pobliskiego lasu, gdzie dopiero po kilku dniach znaleziono jego zwłoki leżące ukrzyżowane na drewnianym krzyżu.
2.MENDZELIN., Czech z pochodzenia, żona "Nana" z d. Buchar.
3.MICHALAKWładysława 1887-1969 z d. Kwiatkowska - c. Pawła i Marii, wdowa po Wojciechu, dzieci: Tadeusz 1918, Stanisława (Marcinkiewicz, poniżej), Maria, Zofia. Po wojnie: Człuchów..
MARCINKIEWICZDominik 1911-1991, żona Stanisława 1921-2000 z d. Michalak, syn Marian 1943. W czerwcu 1943 r. uciekają do Dubna. Gospodarstwo zostaje spalone. Po wojnie przenoszą się do Człuchowa, woj. pomorskie.
4.MARCINKIEWICZMikołaj ~1870, żona Kazimiera 1880, dzieci: Józef (w Milczy Małej), Helena, Alfreda, Bogusława, Antoni. Gospodarstwo z murowanym domem sąsiadowało z gospodarstwem Władysławy Michalak. Po wojnie rodzina przeniosła się w okolice Legnicy. Kazimiera zmarła w lata 50-ych.

Brak więcej informacji. Proszę Państwa o pomoc w uzupełnianiu wykazu. Objaśnienie: rok w barwie: niebieskiej - śmierć z rąk bandytów ukraińskich (w tym tzw. "upa").

Osoby zainteresowane miejscowością / udostępniające informacje:

FORMULARZ zgłoszenia rodziny i uzupełnienia danych

L.p.

Informacje

1.

Mirosław Kowzan[październik 2014] poz. 1-2. z relacji Adeli Jagody z d. Bondalska (była z matką i siostrą Zofią na pogrzebie Romana Kwiatkowskiego) i Emilii Jaszewskiej z d. Pazio.mirekkowzan(a)gmail.com

2.

Jerzy Marcinkiewicz[październik 2016] poz. 3. [luty 2017] poz. 4, uzup. poz. 3.jmarcin(a)wneiz.pl

Data powstania strony: październik 2014 r., ostatnia edycja: luty 2017 r.