Jak zacząć


Tutaj opiszę, co zrobić, aby jak najszybciej zarabiać pieniądze.

Najpierw włącz mapę i znajdź jakieś połączenie. Dobrze jest wybrać zakład, który reklamował się, że ma podwójną produkcję. Znajdź fabrykę, do której będziesz przewoził towary (polecam połązcenie kopalni węgla (coal mine) z elektrownią (power plant)). Masz już zakład i fabrykę, więc możesz przystąpić do łączenia tych budynków.

Załóżmy, że chcę połączyć wyżej wymienioną kopalnię węgla oraz ektrownię.
Zwróć uwagę, aby kopalnia miała dość dobrą produkcję (dla kopalni węgla minimum to 120 t).

14KB

Wybierz budowę kolei i zbuduj podwójną stację tak, aby jej zasięg obejmował kopalnię.

31KB

Z drugiej strony budujemy podobnie.

15KB 11KB

Zwróć uwagę, aby w okienku było napisane, że zakład przyjmuje węgiel, gdyż w całym budynku tylko kilka kratek przyjmuje węgiel!

Dla Ciebie, prawdziwego Tycoona, liczą się tylko podwójne linie z sygnalizacją świetlną. A więc buduj tory obok siebie.

Czas na sygnalizacje. Teraz masz wybór: budować ruch prawo lub lewostronny. Myślę, że dla Polaka oczywiste jest wybranie ruchu prawostronnego. No więc budujemy sygnalizacje. Powinno to wyglądać mniej / więcej tak (odstępy pomiędzy sygnalizatorami można zwiększyć lub zmniejszyć).

13KB

(Jak budować sygnalizacje jednokierunkowe znajdziesz w dziale Rozwiązania).

Tory doprowadzamy do stacji tak, aby przy wjeździe były sygnalizatory dwukierunkowe, a przy wyjeździe - jednokierunkowe, skierowane tak, aby pociąg mógł opuścić stację.

Może to wyglądać np. tak:
33KB

Z drugiej strony budujemy podobnie.

32KB

Teraz stawiamy lokomotywownię.

3KB

Najlepiej zastosować przymusowy serwis pociągów, który jest opisany w dziale Rozwiązania.

W lokomotywowni kupujemy pociąg (zalecam najszybszy jaki jest, nawet jeśli będziemy musieli pożyczyć jeszcze trochę kasy). Aby kupić lokomotywę, należy kliknąć na lokomotywownię i włączyć NEW VEHICLES. Teraz zaznaczamy z listy lokomotywę, którą chcemy kupić. Na dole okna podane są informacje o lokomotywie. Stamtąd możemy dowiedzieć się trochę o lokomotywach, które możemy nabyć (nie przejmuj się tym, że są tylko dwie lokomotywy do wyboru - wkrótce będzie więcej). Gdy zdecydujemy się na którąś z lokomotyw, włączamy BUILD VEHICLE. Lokomotywa jest już nasza.
Po kupieniu lokomotywy pojawi się okno pociągu.
Teraz kupujemy wagony (ilość jest zależna od długości trasy i produkcji kopalni, ale na początek polecam pięć wagonów (najlepiej popróbować sobie)). Wagony kupuje się tak samo jak lokomotywę. Należy zwrócić uwagę na typ towaru, jakie może przewozić dany wagon, a także na ilość przewożonego towaru.

13KB

7KB

(Jeśli wyłączymy okno pociągu, to aby je włączyć należy kliknąć na pociąg. Jeśli pociąg jest w lokomotywowni, należy kliknąć na lokomotywownię, w której się znajduje, i kliknąć na pociąg, którego okno chcemy wywołać.

Teraz czas na ORDERS, czyli trasę pociągu. Jest to po to, aby pociąg wiedział, gdzie ma jechać. Aby włączyć okno ORDERS, trzeba kliknąć na ikonę w oknie pociągu. W oknie ORDERS włączamy GOTO i klikamy na stacji koło kopalni, a następnie znowu wybieramy GOTO i klikamy na stacji koło elektrowni. Potem klikamy na nazwę stacji koło kopalni i wybieramy FULL LOAD - dzięki temu pociąg będzie ładował się do pełna.
Jeśli włączymy NON-STOP, to pociąg będzie przez tą stację tylko przejeżdżał, nie łądując i nie rozładowując żadnego z wagonów.
Jeśli włączymy UNLOAD, to pociąg będzie na tej stacji wyładywał wszystkie towary, jakie wiezie, i nie będzie ładowany żadnymi towarami.
Jeśli dodaliśmy nie na tę stację i chcemy to zmienić, wtedy zaznaczamy nazwę stacji, którą chcemy usunąć z listy, i włączamy DELETE.

13KB

Teraz możemy już wystartować pociąg, klikając w oknie pociągu na przycisk z napisem STOPPED.

Kiedy nasz pociąg dojedzie do stacji koło elektrowni, możemy spodziewać się przypływu pieniążków :).

34KB

Jeśli pociąg opuszczając stację będzie chciał zawracać, trzeba zmienić ustawienia trudności (difficulty settings). Trzeba tam ustawić 3KB