SCENARIUSZ ZAJĘĆ - KLASA I
Integralny ośrodek tematyczny: POWIETRZE
Temat zajęć : Jakie jest powietrze? - określanie jego właściwości.
Opracowanie : mgr Tamara Widłok
Cele operacyjne:
Uczeń:
- zna właściwości powietrza
- dokonuje obserwacji
- formułuje wnioski wynikające z jego działalności
- samodzielnie myśli i działa
- współdziała w grupie
- aktywnie uczestniczy w zajęciach
Metody pracy:
słowne
- swobodne wypowiedzi uczniów
- wypowiedzi ukierunkowane pytaniami nauczyciela
- rozmowa z dziećmi
oglądowe
- pokaz
- obserwacja
praktycznego działania
- ćwiczenia praktyczne
- metoda aktywna
Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne:
- balony z działaniami, plansze z napisami, wiatraczek, suszarka, słomki, kubeczki, balony, kieliszek, tekturka, szklanka, piórka, wata, gazety, perfumy, woda, wstążki, karton, tusz, kredki świecowe, karta pracy, tarcza strzelnicza, cenówki, dyplomy
- kaseta “Kinezjologia edukacyjna” Muzyka do ćwiczeń cz.I - “Zbieram, poszukuję, badam”. D. Dziamska
- kaseta “Rymowanki - przytulani” M. Bogdanowicz
Przebieg zajęć:
1. Powitanie - zabawa integracyjna.
2. Wprowadzenie w tematykę zajęć - odgadnięcie hasła “Powietrze”.
(załącznik nr 1)
3. Dochodzenie do wiedzy na temat właściwości powietrza i formułowanie wniosków na podstawie ćwiczeń praktycznych.
Doświadczenie nr 1
CZY POWIETRZE WIDAĆ?
Uczniowie próbują znaleźć sposób na pokazanie powietrza np. wiatraczek, podmuch wiatru w konarach drzew, wachlarz, puszczanie baniek mydlanych).
WNIOSEK: Czyste powietrze jest bezbarwne.
Doświadczenie nr 2
CZY POWIETRZE COŚ WAŻY?
Demonstracja ćwiczenia z balonami. Na zrobionej z patyczka i sznurka wadze szalkowej wieszamy dwa jednakowo napompowane balony, a później jeden z nich przekuwamy. Szalka z balonem z powietrzem przesunie się w dół.
WNIOSEK: Powietrze waży.
Doświadczenie nr 3
CZY POWIETRZE MA SIŁĘ?
a) Doświadczenie z wodą w kieliszku.
Na kieliszek napełniony wodą kładziemy tekturkę i szybkim ruchem obracamy do góry nogami. Woda nie wylewa się.
b) Doświadczenie z podnoszeniem szklanki bez użycia rąk za pomocą nadmuchanego balonu.
Do szklanki wkładamy nie napompowany balon. Następnie nadmuchujemy go tak, że opiera się o brzegi szklanki i podnosimy ją trzymając tylko balon.
WNIOSEK: Powietrze ma siłę.
? Zabawa ze wstęgami - rysowanie w powietrzu z wykorzystaniem podkładu muzycznego “Paddy the Dancer” - Carrantuohill
Doświadczenie nr 4
CZY POWIETRZE MOŻE BYĆ “LISTONOSZEM“?
Rozpylanie perfum w powietrzu.
WNIOSEK: Powietrze przenosi zapachy.
Doświadczenie nr 5
CZY POWIETRZE MOŻE PORUSZAĆ?
Dzieci dmuchają w piórka, watę, kulę z gazety. Porównanie co łatwiej poruszyć?
WNIOSEK: Powietrze może poruszać.
? Ćwiczenia oddechowe.
? Malowanie powietrzem tzn. dzieci rozdmuchują kroplę tuszu na kartonie i tworzą obraz z powstałej plamy.
? Zabawa ruchowa “Wietrzyk” - według M. Bogdanowicz “Rymowanki - przytulanki.” (załącznik nr 2)
4. Podsumowanie zajęć.
- praca indywidualna - karta pracy (załącznik nr 3)
- ocena zajęć metodą aktywną - tarcza strzelecka
Literatura:
Bogdanowicz M. - “Rymowanki - przytulanki” Fokus 2003
Murphy B. - “Baw się powietrzem” Oficyna Panda 1993
Frątczakowie E.i J. - “Edukacja ekologiczna klasa I, klasa II, klasa III. ” Pabianice 1994
Nauczanie początkowe - Kształcenie zintegrowane zeszyt IV, 2001/2002
Załącznik nr 1
Obliczenie wyników działań i uszeregowanie rosnąco. Odwrócenie plansz i odczytanie hasła: “Powietrze” ( 2,4,6,10,12,13,15)
P O W
2 + 0 = 9 - 5 = 10 - 4 =
I E T
3 + 7 = 10 + 2 = 15 - 2 =
R Z E
9 + 6 = 20 - 4 = 10 + 8 =
Załącznik nr 2
Idzie pani tup, tup, tup.
Dziadek z laską stu, stuk, stuk.
Skacze dziecko hop, hop, hop.
Żaba robi długi skok.
Wieje wietrzyk fiu, fiu, fiu.
Kropi deszczyk puk, puk, puk.
Deszcz ze śniegiem plum, plum, plum.
A grad w szyby łup, łup, łup.
Świeci słonko, wieje wietrzyk,
pada deszczyk, czujesz dreszczyk?
Załącznik nr 3
Wyraz “powietrze” połącz strzałkami z jego cechami.
waży krótkie
może poruszać
ma siłę wysokie
POWIETRZE
przenosi zapachy bezbarwne
smaczne