Nauczanie zintegrowane Barbara Szkoda

Scenariusze
inscenizacji


Sprawdziany

Dyktanda

Scenariusze
zajęć


Pomoce
dydaktyczne


Kontakt

Pobierz te dyktanda w postaci spakowanego pliku .doc

DYKTANDA DLA KLASY II (materiał ortograficzny mieszany)

 1. "Jesień" (kl. II )
  Przyszła jesień. Na dworze często pada deszcz. Na drzewach są dojrzałe owoce. Przy drodze rośnie czerwona jarzębina. Ludzie chodzą do lasu na grzyby. Z ogródka zbiera się warzywa.

 2. "Wichura" (kl. II )
  Huragan jest bardzo groźny. Wszędzie łamie gałęzie i wyrywa drzewa z korzeniami. Dzisiaj rano zerwała się ogromna wichura. Wszystkie gałęzie na wierzbie są połamane. Krzyś pierwszy raz widział taki duży wiatr. Chłopiec woli mały, delikatny wietrzyk.

 3. "Wakacyjne wspomnienia" (kl. II )
  Teraz jest jesień, ale Józio wspomina wakacje. Chłopiec opowiada kolegom różne historie. Był w Krakowie u cioci Halinki i słyszał jak trębacz grał hejnał. Potem pojechał nad jeziora do babci i dziadzia. Wcześnie rano oglądał wschód słońca. Widział jak nad dużym drzewem krąży piękny orzeł. O północy już spał i śnił o swoich przygodach.

 4. "Mroźna zima" (kl. II )
  Przyszła do nas upragniona śnieżna zima. Śnieg pada już od rana i wszędzie jest biało. Będziemy zjeżdżać z górki na sankach. Ulepimy dużego bałwana, a guziki zrobimy z węgla. Mróz szczypie w uszy i maluje na szybach piękne wzorki.

 5. "Bal karnawałowy" (kl. II )
  Krzyś, Józio i Halinka wybierają się na bal karnawałowy. Krzyś przygotowuje strój pirata. Pomalował kapelusz i przepaskę na oko. Józio postanowił przebrać się za pięknego ptaka. Zrobił duże, kolorowe skrzydła. Halinka robi gwiazdki, które przyczepi do sukienki wróżki. Chłopcy wezmą ze sobą różne płyty. Będzie na pewno bardzo wesoło. Wszyscy wrócą w dobrych humorach.

 6. "Wiosna" (kl. II )
  Przyszła upragniona wiosna. Z dalekich krajów przyleciały już ptaki. Z zimowego snu obudziły się największe śpiochy : niedźwiedź i suseł. Wszystkie rośliny budzą się do życia. W ogródku Hani zakwitły żonkile, krokusy i przebiśniegi. Nad łąka lata bocian, który wypatruje zielonych żabek. Dni robią się coraz dłuższe i cieplejsze.