Logo
-

Historia

[ HISTORIA OGÓLNA ] [ HISTORIA O.S.P. ] [ HISTORIA PKP I PKS ] [ HISTORIA OŚRODKA "ŚWIT" ]
[ ŁASKARZEW 1939-1945 ] [ GENEZA l PRZYCZYNY WALK O ŁASKARZEW 12-17 IX 1939 ROKU ]
[ HISTORIA PARAFII ] [ PACYFIKACJA WANAT ] [ HISTORIA PEWNEGO POMNIKA ]
[ HISTORIA RODZINY PROCZKÓW ]

HISTORIA PEWNEGO POMNIKA

Krzysztof Kuśmierczyk, Paweł Trzaskowski

     I. GENEZA I PRZYCZYNY WALK O ŁASKARZEW.
     II. ŻYCIORYS por. TOMASZA JABŁKOWSKIEGO.
     III. POMNIK.

II. ŻYCIORYS por. TOMASZA JABŁKOWSKIEGO

oleje życia przed okresem walk w Łaskarzewie poznaliśmy na podstawie rozmowy z córką ppor. Jabłkowskiego panią Ewą Jabłkowską-Mackiewicz, która o swoim Ojcu mówiła:

     "Mój Ojciec Tomasz Jabłkowski urodził się 13 października 1903 roku w Warszawie, jako najmłodsze, czwarte dziecko Józefa Jabłkowskiego. Surowe wychowanie, jakie odebrał w domu, które tak widoczne było w jego późniejszym życiu, zaobfitowało pracowitością, skromnością i ograniczeniem własnych potrzeb do minimum. Z dokumentów, które odnalazłam można wywnioskować, że kształcił się w Gimnazjum im. Mikołaja. W roku 1920 o obliczu zagrożenia bolszewickiego jako 16-letni chłopiec zgłosił się ochotniczo do wojska razem z braćmi, poszedł na front. Rok później ukończył Gimnazjum i wstąpił do Wyższej Szkoły Handlowej. Po ukończeniu studiów, a następnie Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej, przeszedł wszechstronną, 3- letnią praktykę w dużej firmie handlowej w Paryżu, aż wreszcie założył własną firmę w Lyonie.

     Pamiętam, że Tata wrócił do Polski na wezwanie dziadka i niedługo potem objął w Domu Towarowym ''Bracia Jabłkowscy'' (dzisiejsza ''Arka'') - stanowisko jednego z dyrektorów. Jednak najważniejszą dla mnie była data 1934 r., kiedy to Tata ożenił się z Janiną Krasuską, wkrótce potem rodzina powiększyła się o mnie i mojego brata Piotra. Ojciec mój, ceniony był wśród współpracowników za swoje zdolności, szerokie zainteresowania i fachowość. Jeszcze z lat dziecięcych pamiętam jak całą rodziną bawiliśmy się na zawodach zorganizowanych przez Tatę, który uprawiał wiele dziedzin sportu i wspierał finansowo czynnie zainteresowania sportem wśród pracowników firmy. Tak jak w wielu polskich rodzinach, nasze spokojne, pogodne i pełne miłości życie przerwał dzień 1 września 1939 r.

[Poprzednia strona] 1 | 2 | 3 | [Następna strona]

[Powrót do początku strony]