Logo
-

Aktualności

     Uroczystość upamiętniająca walki na przyczółku Warecko - Magnuszewskim.

     W dniu 19 października 2008 roku w naszym mieście odbyła się uroczystość upamiętniające walkę żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1944 roku w obronie Przyczółka Warecko – Magnuszewskiego.

     Uroczystość zaczęła się mszą świętą w kościele parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Po mszy św. nastąpił przemarsz kolumny na cmentarz grzebalny, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający żołnierzy, którzy „za sprawiedliwą bili się rzecz” i polegli.

     W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta i gminy Łaskarzew, wójt gminy Magnuszew, przedstawiciele władz powiatu, przedstawiciele rządu, okolicznych straży pożarnych, kombatantów, zespołów szkół nr 1 i nr 2 oraz przedszkola. Na uroczystości obecna była również Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Dęblina, oraz Orkiestra Garnizonowa z Siedlec. Został odczytany apel poległych, a także rys historyczny przybliżający genezę i przebieg walk na przyczółku Warecko - Magnuszewskim. Złożono również wieńce oraz została oddana salwa honorowa.

     Uroczystość zakończyła część artystyczna przygotowana przez uczniów szkoły nr 1 w Łaskarzewie im. „Szarych Szeregów”.


Aby obejrzeć powiększenie kliknij na zdjęcie.

Webmaster

[Powrót do początku strony]