Jak szukać?

1. Słowo musi uwzlędniać odpowiednie polskie/norweskie znaki.
2. Brak kryterium w danej kategorii (słowo, typ, tag) oznacza w tej dziedzinie dowolność. Przykłady:
Aby wyszukać słowo wpisz je w polu "Słowo" ignorując pozostałe.
By znaleźć wszystkie czasowniki pole "Słowo" pozostaw puste i wybierz "czasowniki" z listy "Typ".
By wyświetlić słowa oznaczone tagiem "Biznes" wybierz odpowiedni tag z listy upewniając się, że pozostałe pola są puste.

"Nie znaleziono słowa". Co dalej?

1. Sprawdź czy stosowałeś się do zasad wyszukiwania.
2. Spróbuj wpisać je bez końcówki lub w innej formie gramatycznej.
3. Norweskie czasowniki mają w czasie teraźniejszym końcówkę -r. Mogą być też w innym czasie, jeśli są regularne mogą mieć końcówki -et, -te, -t, -dde, -dd
4. Rzeczowniki w formie określonej mają końcówki -et lub -en, przy czym temat może kończyć się na -e np. kunde|n. W liczbie mnogiej rzeczowniki mogą mieć końcówki -er lub -ene.
5. Przymiotniki mogą dostać końcówki -t, -e
6. Długie słowa mogą być złożone, spróbuj rozbić je na krótsze słowa. Słowa mogą łączyć się bezpośrednio, bądź przez s, e, -. To samo dotyczy dłuższych zwrotów i wyrażeń.
7. Poszukaj wyrazu w podstawowej formie, jeśli szukasz czasownika wpisz jego bezokolicznik w innej formie (niedokonanej/dokonanej), rzeczowniki w mianowniku, przymiotniki w rodzaju męskim, zamiast przysłówków możesz szukać przymiotników.
8. Spróbuj wpisać wyraz bez przy/przed-rostków.
9. Spróbuj poszukać części wyrazu lub jego źródło w innej części mowy.
10. Poszukaj w inych słownikach. Lexin to słownik norwesko-angielski zawierający ok. 30000 haseł. Tritrans jest słownikiem angielsko-hiszpańsko-norweskim z bazą ok. 20000 słów. Możesz również spróbować w Google.
11. Wszystkie nieznalezione słowa są rejestrowane i w miarę możliwości uzupełniane.

Jak wydrukować "Fiszki"?

1. Wybierz parametry wyszukiwania, by wyswietlic interesujace cie slowa, na przyklad slowo: (puste) typ: czasownik tag: (puste), co wyswietli liste czasownikow (sposrod 680 slow ktore sam wprowadzalem, reszta nie jest oznaczona).
2. Kliknij "Fiszki".
3. Pojawi sie dokument pdf odpowiednio przygotowany do wydruku fiszek, czyli karteczek do nauki slow, po jednej stronie slowo norweskie, po drugiej polskie.
4. Kliknij przycisk drukowania (ikona drukarki 2 od lewej tuz nad dokumentem). W oknie dialogowym drukowania klikasz wlasciwosci drukarki, tam szukasz ustawienia strony, wydruk dwustronny, zszywany bok - krótki (góra), potem dwa razy ok (okno wlasnosci drukarki zalezy od drukarki i rozni sie w zaleznosci od modelu).
5. W polowie drukowania otrzymasz prosbe o ponowne wlozenie papieru do drukarki w celu zadrukowania drugiej strony kazdej kartki.
6. Jesli dobrze wlozyles otrzymasz 2-stronnie zadrukowane arkusze.
7. Potnij arkusze na fiszki, używaj ich w wolnych chwilach, np. w metrze.

Uwaga błędy!

Słownik jest rozwijany przez studentów, a nie profesjonalnych tłumaczy, dlatego mogą w nim znajdować się błędy.

Więcej informacji i kontakt: Grono/Grona i fora/Norwegia/Język Norweski - lektorat UW


< Pasek boczny | Fiszki | Losuj | Szukaj w Lexin | Szukaj w TriTrans | Szukaj w Google | Słownik