www.Kozieglowy.of.pl Strona główna
Home
Mapka Koziegłów
Mapka
 Wersja Niemieckojęzyczna
Nasz Biznes
Biznes
 Wersja Polskojęzyczna
Rozrywka
Rozrywka
 Wersja Anglojęzyczna
Wyślij kartkę lub list
Znajomi

Moje miasto Twoja reklama u nas

  Kościół parafialny pod wezwaniem św. Antoniego w Koziegłówkach


Interesującym, zabytkowym obiektem sakralnym jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Antoniego w Koziegłówkach.
Zbudowano go w latach 1903-1908 według projektu Hugona Kudery i planów inż. Józefa Pomianowskiego.
Kościół jest murowany, w stylu włoskiego renesansu. Była to budowla bardzo kosztowna. Ddoprowadzenie jej do końca zawdzięczać należy uporowi ks. Stanisława Zapatowskiego. Fronton zdobi wyniosła wieża z kolumnadą. Ostry szczyt wieży zdobi galeria, nad nią umieszczono hełm z krzyżem. Dziesięć filarów podtrzymując sklepienie dzieli kościół na trzy nawy: główną i o połowę mniejsze dwie nawy boczne, całość ma kształ krzyża łacińskiego. Sklepienie głównej nawy jest wnękowe, bocznych - beczkowe, urozmaicone są pasami arkad, prezbiterium zdobią także arkady i przyokienne wnęki. Ściany zdobią gzymsy i filastry o bogatych kapietlach. Posadzka wyłożona jest deseniową terakotą. Ołtarz główny - z polerowanego czerwonego marmuru - ma kształt stołu. Nastawę tworzy tabernaculum znajdujące się między kolumnami. W niszy stoi rzeźba wyobrażająca wystawioną monstrancję. Po obu stronach ołtarza stoją figury świętych, przeniesione ze starego kościoła: św. Mikołaja i św. Wojciecha. W kościele jest pięć ołtarzy. Zwraca uwagę czarny, marmurowy - o czterech kolumnach i pilastrach - św. Antoniego Padewskiego - cudotwórcy. Postać św. Antoniego Padewskiego jest przedstawiona w srebrnej, złoconej sukni w kwiaty. W prawej ręce trzyma lilię jako godło swej czystości, w lewej - książkę, na której siedzi Dzieciątko Jezus. Obraz malowany był w Rzymie. W 1568 r. został poświęcony przez papieża Piusa V. Na prośbę ks. J. Znojeckiego w 1656 r. ofiarowany został i przywieziony przez ks.F. Zaczkowskiego do kościoła w Koziegłówkach. W kilku gablotach przy ołtarzu złożone są wota, najstarsze pochodzą z XVII w. Jest tu barokowy relikwiarz św. Antoniego i św. Stanisława. W ołtarzu głównym znajdują się również w dwóch barokowych, posrebrzanych trumienkach relikwie św. Anzelma, ramię św. Sulpiciusza Męczennika, ramię św. Łucji, rei. św. Justyny, Fabiana, ząb św. Stefana Męczennika i św. Andrzeja.


Nawa główna w kościele parafialnym w Koziegłówkach.
Więcej o Koziegłówkach >>


W lewej nawie kościoła znajduje się obraz św. Mikołaja, pochodzący naj- prawdopodobniej z czasów starożytnych.
Oprócz tego, w kościele znajduje się szereg innych, bardzo cennych przedmiotów kultu religijnego, obrazów i figur, np. kielich z 1668 r. pozłacany i sygnaturka z 1788 r., dzwony, chór owalnie wygięty, ozdobiony gipsaturą, stylowe portale i pomniki - z dawnej świątyni z 1603 r. Obecnie np. pomnik ks. B. Bilnickiego z 1862 r. usytuowano w murze okalającym ogród plebani!. Kościół w Koziegłówkach, dzięki nagromadzonym w nim zabytkom i obrazowi św. Antoniego, jest miejscem pielgrzymek każdego 13 czerwca.

W Koziegłówkach znajduje się też fgura Matki Boskiej na słupie. U stóp figury stoją dwie naturalnej wielkości skrzyżowane lawety armatnie, pod nimi kule. Napis głosi - „Na pamiątkę ukończenia wojny - wdzięczni parafianie koziegłowscy".Inne zabytki ziemi koziegłowskiejMiejsce przeznaczone na reklamę
O firmie | Reklama u nas | Kontakt z nami | Praca | Prywatność | Napisz lub zadzwoń | Pomoc