Chciałbym w poniższym artykule przedstawić podstawowe zasady fotografowania akwarium aparatem cyfrowym. Wbrew pozorom zrobić dobre zdjęcie akwarium wcale nie jest tak łatwo, ale przestrzegając kilku reguł na pewno uda się osiągnąć zadowalające rezultaty.

Przygotowania

 • Zdjęcie robimy, gdy w pomieszczeniu jest ciemno, przy zgaszonym świetle. W ten sposób unikniemy odbić na fotografii.
 • Najważniejsze jest odpowiednie światło, dlatego warto do zdjęcia w miarę możliwości doświetlić zbiornik, najlepiej dodatkowymi świetlówkami.
 • Na czas robienia zdjęcia wyciągamy cały sprzęt z akwarium, aby uwaga oglądającego zdjęcie skupiła się na aranżacji zbiornika, a nie rurze wylotowej filtra.
 • Przed zrobieniem zdjęcia dokładnie czyścimy szyby akwarium, zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Na zdjęciach wszelkie zacieki czy zabrudzenia są bardzo widoczne.
 • Jeżeli tło akwarium jest jasne (białe czy błękitne) i znajduje się w pewnej odległości od tylnej szyby akwarium warto je podświetlić. Efekty mogą być bardzo różne, w zależności od użytego źródła światła. Przykładowo używając świetlówki typu daylight tło będzie białe, natomiast, gdy podświetlimy je świetlówką o barwie ciepłej, tło będzie w odcieniach pomarańczowych. Tło podświetlić można z góry, z dołu albo i tak i tak. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Warto poeksperymentować.
 • Zdjęcie będzie bardziej efektowne, gdy zastosujemy efekt fali na powierzchni. Wystarczy nam zwykła suszarka, z której strumień powietrza kierujemy na powierzchnię wody.

Niezbędnym narzędziem do zrobienia dobrej fotografii jest statyw. Jeżeli go nie mamy wykorzystajmy biurko, czy taboret z ustawionymi poziomo książkami. Aparat ustawiamy tak, aby obiektyw znajdował się mniej więcej w połowie wysokości i długości przedniej szyby zbiornika. Musimy też zadbać o odpowiednią odległość aparatu od akwarium. Aparat ustawiamy jak najbliżej zbiornika, ale tak, aby na zdjęciu zmieściło się całe akwarium.

Ustawienia aparatu

 • Zdjęcia robimy w trybie manualnym, tak, aby samemu dobrać optymalne ustawienia i maksymalnie wykorzystać możliwości sprzętu. Do zdjęcia wyłączamy lampę błyskową.
 • Czas naświetlania (migawka) to mierzony w sekundach lub ułamkach sekund czas odsłonięcia materiału światłoczułego aparatu. Aby zamrozić ruch (w naszym wypadku ryb) musimy ustawić odpowiednio krótki czas naświetlania np. 1/30s. Im krótszy czas naświetlania tym zdjęcie będzie ciemniejsze, dlatego tutaj właśnie przyda nam się doświetlenie akwarium.
 • Przysłona to średnica otworu, przez jaki światło wpada do aparatu. Wartość przysłony określana jest literą f. Im większa wartość, tym mniejszy otwór przysłony. Co za tym idzie aparat dostaje mniej światła i zdjęcie jest ciemniejsze, w czym znowu pomoże nam dodatkowe oświetlenie akwarium. Ponadto im większa wartość przysłony, tym większa głębia ostrości rejestrowanego obrazu.
 • ISO - czyli wskaźnik światłoczułości. Im wyższa wartość ISO tym zdjęcie będzie jaśniejsze. Wyższa wartość ISO może nam w pewnym stopniu pomóc w zrobieniu odpowiednio jasnego zdjęcia. Żeby nie było jednak całkiem różowo, przy wysokich wartościach ISO pojawiają się szumy (ziarno) znacząco ograniczające jakość zdjęcia. Optymalną wartość ISO należy ustawić zgodnie z możliwościami swojego aparatu.
 • Balans bieli (WB) służy do odpowiedniego oddania kolorów na zdjęciu. Świetlówki akwarystyczne często mają dość specyficzne barwy, więc balans bieli ma niemałe znaczenie. Często aparat sam dobierze zadowalający WB. Ale jeżeli mamy możliwość manualnego ustawienia (np. w Kelvinach) warto to wykorzystać, aby maksymalnie realistycznie oddać fotografowany obraz.

Po ustawieniu wszystkich parametrów warto użyć samowyzwalacza. Wtedy aparat wykonując zdjęcie nie będzie pod wpływem żadnych ruchów, które mogłyby nastąpić gdybyśmy sami naciskali spust.

Obróbka

 • Dobrze wykonana fotografia zazwyczaj nie wymaga specjalnej obróbki komputerowej. Czasami można ewentualnie podnieść nasycenie kolorów czy kontrast, aby uzyskać efekt jak najbardziej zbliżony do rzeczywistości.
 • Zdjęcie zazwyczaj musimy wykadrować, tak, aby było na nim widać samo akwarium, a nie dodatkowo szafkę i kawałek ściany.
 • Do zdjęcia możemy dodać ramkę za pomocą któregoś z programów graficznych. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić, bo w końcu oglądający ma zwrócić uwagę na akwarium, a nie czerwono - żółtą ramkę.
 • Publikując zdjęcie w Internecie zazwyczaj musimy je zmniejszyć. Trzeba pamiętać, aby po zmniejszeniu wyostrzyć fotkę.

Efekt końcowy

Standardowe oświetlenie zbiornika to 2x18W - 865.  Tło akwarium zostało podświetlone świetlówką 865. Ponadto użyłem suszarki do stworzenia fali na powierzchni wody.

Copyright by Maciek Michalski. All rights reserved.

POWRÓT